ODSTRANĚNÍ ŽILEK
Žilky odstraňujeme laserem nebo injekčně (sklerotizace) dle stavu a po konzultaci s odborným lékařem.
ODSTRANĚNÍ ŽILEK SKLEROTIZACÍ
Metličky (mikrovarixy) tedy drobné červené až fialové rozšířené žilky na nohou jsou běžným ženským problémem. Odborně se metličky označují jako mikrovarixy a jedná se o nejlehčí formu křečových žil. Co dělat, aby se z kosmetického problému nestal problém zdravotní?
Jak metličky vznikají?
Metličky neboli mikrovarixy vznikají stejně jako křečové žíly v případě, kdy je narušena správná funkce cévní stěny. Příčinou vzniku metličkových žilek je porucha pevnosti a pružnosti žilní stěny. Pokud nejsou cévy dostatečně pružné (kolagen, elastin), mohou se za určitých okolností rozšiřovat. Jestliže se problém týká velkých žil, vznikají křečové žíly, jsou-li postiženy drobné cévky a vlásečnice, pak vznikají metličky.
Kdo a kdy je vznikem metliček nejvíce ohrožen?
Metličky jsou z naprosté většiny ženským problémem, ovšem mohou se objevit i u mužů. Tvoří se v průběhu celého života u velmi mladých dívek, poté v těhotenství a po porodu, dále po přechodu. To jasně naznačuje, že jejich výskyt je spojen s hormonálními změnami, které v těchto obdobích probíhají. U mladých dívek často hraje roli počátek užívání hormonální antikoncepce obsahující estrogeny. Důležitou roli při vzniku metliček hraje dědičnost. Ženy, u nichž se metličkové žilky vyskytují v rodině, by měly rovněž zvážit vhodnost užívání hormonální antikoncepce. Cévám obecně velmi nesvědčí kouření a alkohol.
Metličky, nejen estetický problém.
Kromě toho, že jsou metličky nevzhledné, mohou je provázet i projevy typické pro potíže s křečovými žilami. Jsou to pocity těžkých nohou, otoky, svědění, brnění či pálení nohou.
Cílem opatření proti metličkám je zabránit jejich dalšímu vzniku, aby se z kosmetického problému nestal problém zdravotní. Pružnost žilních stěn lze podpořit pomocí některých léčiv, která označujeme jako venofarmaka. Obsahují flavonoidy, tedy látky rostlinného původu, a mezi nejběžnější patří aescin (můžete také zakoupit u nás nebo v lékárně), podpořit vitamínem C (v tabletách nebo nitrožilně v infuzích). Terapie vitamínem C, který přispívá k tvorbě kolagenu, můžete podstoupit u nás ve výhodných balíčkách nebo preventivně během celého roka.
Po zákroku (dolní končetiny)
Odstranění metličkových varixů
V následujících dnech je potřeba dodržovat přiměřený pohybový režim chůze. Bezprostředně po zákroku je ošetřené místo začervenalé, toto zvýraznění mizí většinou během několika dnů (dle rozsahu a intenzity zákroku). Rekonvalescence je individuální, závislá na rozsahu zákroku. Pracovní neschopnost není nutná. Po ošetření je vhodné nosit případné kompresní punčochy (doporučí Váš ošetřující lékař). Také je nutné vyvarovat se intenzivního slunění a používat vysoké ochranné faktory SPF 30 a více. Efekt léčby (výsledek) je možno zhodnotit u většiny zákroků do 5 – 6 týdnů.
Minimálně 24 hodin po sklerotizaci se doporučuje neužívat léky ovlivňující srážlivost krve.
ODSTRANĚNÍ ŽILEK LASEREM
ČASTÉ DOTAZY
Jak se chovat po odstranění žilek?
Těšně po výkonu ošetřené místo ledujte, abyste se zbavili případných otoků. Nesloupávejte stroupky, které mohou vzniknout. Nechte je odpadnout. Dlouhodobě je potřeba nevystavovat ošetřené místo UV záření – jak slunečnímu, tak ze solária.
Bolí léčba žilek laserem?
Nemusíte se obávat výrazné bolesti, při práci laseru ucítíte spíše něco jako „štípnutí“.
Kolik ošetření laserem je pro odstranění metliček třeba?
Připravte se zhruba na 2-3 ošetření, aby bylo odstranění žilek dokonalé. U drobných žilek je výsledek vidět už po prvním ošetření.